Pronájem vlastního rekreačního objektu

Každý majitel rekreačního objektu, ve kterém netráví mnoho času, už si jistě pohrával s myšlenkou navýšit rodinný rozpočet prostřednictvím jeho pronájmu. Výdělkem lze pokrýt například nutnou pravidelnou údržbu nemovitosti, nebo další investice spojené s objektem. Rekreanti Vám však kromě rychlého a snadného přivýdělku mohou přinést i starosti.

Pronajímat či nepronajímat?

Veliké dilema. Na chatě/chalupě netrávím mnoho času, ale nechci ji prodat z důvodu dlouholeté rodinné tradice. Nechci ji ale ani nechat poškozovat neohleduplným chováním neznámých rekreantů. Rozhodnout se tedy musí každý sám s ohledem na zachování a současně zhodnocování vlastního majetku.

Pronajímat objekt prostřednictvím agentury nebo vlastními silami?

Ať se rozhodnete pro kteroukoli variantu, předcházejte nejhoršímu a nezapomeňte si nemovitost dopředu pojistit.

První varianta předpokládá uzavření zprostředkovatelské smlouvy s agenturou, která následně Váš rekreační objekt nabízí ve svém katalogu. Agentura si s Vámi dohodne podmínky pronájmu a za zprostředkování ubytování si ukrojí okolo 35% Vámi určené ceny pronájmu. Menším problémem se stává také skloubení termínů v případě, že si nájemníky občas seženete i sami, čili bez agentury.

Druhou variantou zůstává vlastní iniciativa při hledání nájemníků. Lákání přes známé, kamarády a lidi se zkušeností s rekreací u Vás však neosloví tolik potencionálních ubytovaných, proto mnoho majitelů objektů využívá internetové katalogy (jako www.kamnachatu.cz), kde zaplatí pouze symbolický poplatek za zveřejnění prezentace své chaty (chalupy, srubu, atd.) na celý rok. V katalogu je spolu s jeho nemovitostí zveřejněn také kontakt přímo na majitele, tudíž se případný rekreant ozve přímo jemu. Firmě provozující katalog již neplatí majitel žádné provize z pronájmu jeho objektu ani další skryté poplatky.

Jakou cenu zvolit?

Kde se chata nachází, jak je vybavená, co nabízí To vše se do prezentace slovy snadno zformuluje. Jak ale zvolit správnou cenu, aby nebyla příliš vysoká a nájemníci přišli jen občas, nebo aby naopak nebyla příliš nízká, tedy efekt opačný? Cenu musíte určit Vy, přihlédněte však vždy k aktuální situaci na trhu s rekreačními objekty. Nejste si cenou jistí? Nemusíte mít obavy a s klidným srdcem můžete během roku ceny libovolně měnit a přizpůsobovat okolnostem. Do ceny je třeba promítnout také počet lůžek, kvalitu vybavení a možnosti místního sportovního nebo kulturního vyžití. Také klid je k nezaplacení .

Na co nezapomenout v nájemní smlouvě:

  • Úhrada nákladů za spotřebovanou elektřinu, vodu, palivo...
  • Den a hodina nástupu/opuštění.
  • Odpovědnost za poškozené vybavení.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace